מעילת כספים | הגנה מפני מעילה של עובדים, ירימי - הגנה על כספי החברה

מעילת כספים | הגנה מפני מעילה של עובדים, ירימי - הגנה על כספי החברה

גלה כיצד רו"ח משה ירימי יכול לסייע בהגנה על כספי החברה שלך מפני מעילות של עובדים.

כנס עכשיו לאתר לקרוא על המערכות לשליטה בכספים שהוא פיתח.


מספרים שקשה לדמיין

סקרים שנערכו בשנים האחרונות, מעידים על זינוק אדיר בכמות מעילות עובדים משנה לשנה, בהיקפים עצומים ונזקים קשים עד כדי ריסוק חברות. עפ"י מחקר שהתפרסם בוואלה כסף, הנזק העולמי שנגרם מהונאות בתקופה שבין ינואר 20 לספטמבר 21 (כולל ישראל) מוערך ב 4.7 טריליון דולר בשנה. מסקר אחר שנערך בישראל בשנת 2020 עולה כי מעילות עובדים מהוות כ 60% מהמקרים רובם המכריע ע"י עובדים נאמנים.


"איך זה קורה לנו?" .."מסתבר שזה קורה" 

מנחם לנדאו, ראש אגף בשב"כ לשעבר מתוך כתבה שפורסמה ב'וואלה' ב 2017

מכל אירועי המעילה הרבים שקורים בעולם בכלל ובישראל בפרט, מעילת הענק בשב"כ שנעשתה ע"י 2 עובדי הארגון הוא מהמטלטלים שבהם. מדובר בארגון עם פיקוח הדוק ביותר, עם בקרות פנים וחוץ, שעובדיו עוברים בידוק אינטנסיבי כולל בדיקות פוליגרף אחת לכמה שנים, ובכל זאת זה קרה! שני עובדים שהצליחו לטלטל את הארגון כולו עם מעילת ענק. שיתוף פעולה בין שני עובדים. אחת מהן אישה שהגיעה לשורות השב"כ כחיילת בת 18. את המעילה ביצעה בשנות ה 50 לחייה, כאחראית על הכספים ביחידה מסווגת במיוחד.


דווקא העובדים שלא היית מעלה על הדעת   

מסקירה של מאות מקרים בארץ ובעולם, עולה המסקנה המפתיעה, שברוב המקרים מדובר באנשים נורמטיביים, ערכיים, מן השורה. במקרה של השב"כ העובדת שמעלה סיפרה בראיון לתכנית 'עובדה' שאם היו אומרים לה כמה שנים קודם לכן שזה מה שיקרה איתה, היא לא הייתה מאמינה. גם העובד אתו שיתפה פעולה נתפס כאדם ערכי מיסודו. המעילה בבנק הפועלים התבצעה ע"י בנקאי בכיר והסתכמה ב 50 מיליון. למרות שהיא נמשכה על פני 50 שנה (הזוי!?) לא התגלתה המעילה אלא רק לאחר שאותו בכיר התוודה בפני הלקוחה שמחשבונה נגנבו הכספים. במקרים נוספים דובר על עובדים שהסתבכו כלכלית והגיעו למצוקה רגשית קשה שגרמה ל 'הצדקה' של המצפון ולעיוות של כל שיקול דעת. הדוגמאות ממשיכות וממשיכות. האם האנשים האלו הביעו חרטה לאחר המעשה? ברוב המקרים בהחלט כן! אבל זו חרטה שמגיעה לאחר שנגרם נזק ארגוני, כספי, חברתי ואנושי שקשה לאמוד במחיר, ושבמקרים רבים התקשו הארגונים הנפגעים להתאושש ממנו.


מאיפה מגיעה הנטייה לחשוב שאצלך זה לא יקרה

הסיבה שזה מה שאולי עובר לך בראש, היא הצד האנושי האינסטינקטיבי של עוד משאלת לב. מאידך, המסקנה העולה מסקירת המקרים שהצגנו כאן, היא שלמעשה מדובר באנשים נורמטיביים, כמוך וכמוני. אף אדם לא היה רוצה להאמין שמעילה בכספים ובאמון מסוג פוגעני כל כך, במהלך חודשים ואף שנים של בגידה בארגון שממנו מתפרנס המועל, יכול להתבצע ע"י אדם כמוך וכמוני. אנחנו פשוט לא רוצים להאמין בזה, כי אז נסכים לקבל את המסקנה הפשוטה והמזעזעת שאף אחד לא רוצה להכיר בה: כל אחד מהאנשים שלך עלול למעוד ולמעול בכל תפקיד, בכל דרג וותק, בכל מגדר ובכל רמת נאמנות וקרבה.


הקלות הבלתי נסבלת של המעילה

במקרה של השב"כ השיטה כללה ניפוח רישום הוצאות עובדים של אלפי ועשרות אלפי שקלים ביום. ממבט על מאות מקרי מעילה אחרים, עולה תמונה מטרידה אודות הקלות בה יכול עובד עם גישה וקצת יצירתיות למעול למשך תקופה ארוכה מאוד תוך עקיפת מנגנוני הבקרה. למשל: פעולות פישינג תוך התחזויות וזיופי מסמכים. העברת כספים לחשבונות פיקטיביים. שינוי מס' חשבונות הבנקים ישירות בקובצי התשלומים, באופן שלא יתגלה בדוחות המגיעים לחתימת המנהל האחראי. והרשימה עוד ארוכה ואין זה המקום לפרט.

משנה לשנה המעילות מתרבות והמועלים הופכים יצירתיים יותר. העובדה שעובד אחד מסוגל למוטט ארגון שלם עם אדוות הרס שיכולות להגיע למאות ולאלפי עובדים ומשפחותיהם כתוצאה מכך- היא משהו שחייבים למנוע מראש. אבל אם למערכות הבקרה אין את הכלים המתאימים להתמודד עם המגוון  היצירתי של סוגי המעילות, אז מה כן? יצאנו לחפש את התשובה ומצאנו אותה אצל  'מערכות שליטה לכספים'.


שיטת המניעה החכמה שפשוט חייבים להכיר

"מערכות הבקרה הקיימות היום בארגונים וחברות הן בהחלט חשובות, אך אינן יכולות למנוע מעילת עובד שמגיעה מבפנים. הסיבה לכך היא שהמערכות הקיימות, מתקדמות ככול שיהיו, אינן מסוגלות להתחקות אחר כל הפרצות האפשריות שקיימות במערכות הארגון- בנקודת המבט של מוח אנושי שפועל מבפנים." כך מסביר לנו משה ירימי, מייסד ובעלים של 'מערכות שליטה לכספים', ובעל ניסיון רב במניעת תרחישי גניבת כספים ע"י גורמי פנים בארגון. אז מה כן יכול למנוע את עוגמת הנפש העצומה ואת ההרס העלול להיגרם ממעילה? ב'מערכות שליטה לכספים' פיתחו מתודה ייחודית שיודעת להתחקות אחר צורת החשיבה של המועל הפוטנציאלי, לזהות את כל הפרצות האפשריות מראש, ולנטרל אותן. לטייב את מערכות הבקרה הקיימות ולהוסיף עליהן שכבה נוספת להגנה אופטימלית.


קריסת חברות כמעט תמיד חושפת מעילות, או שמעילות גורמות לקריסה של חברות. לא משנה מה קדם למה, אם לא דאגת לפעולות המנע מעבר לבקרות הקיימות, אתה כנראה בסיכון מיידי. יישום המתודה של 'מערכות שליטה לכספים' מנע עד היום מעילות בסך מצטבר של מאות מיליוני שקלים, ובדרך שקטה שלא מפריעה למהלך העבודה השוטפת בארגון. לאור רגישות הנושא, הם מציעים לארגונים שירותי ייעוץ ובדיקה ללא התחייבות וללא עלות. כך שאם הגיעו אליך לארגון, בדקו ולא נמצאו פרצות, לא תחויב. זה הזמן להגן על כספי הארגון שלך כמו שצריך.


לייעוץ ללא התחייבות ולתיאום בדיקה השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם